top of page
061bc9e9-2409-43d7-913c-ebde52ad4c0c.jpg
fb10e412-0407-4e53-b80f-d9e7ef35bb77.jpg

התנדבות

פעם בשבוע בימי שלישי, בשעות אחר הצהריים, יוצאים תלמידי הישיבה להתנדבות. לאחר תפלת מנחה, מתרוקן בית המדרש אט אט, וכל אחד פונה להתנדבות שמתאימה לו - מי בהדרכת ילדים ונערים במגוון מקומות - גם באופן אישי וגם בקבוצות, ומי באריזות מזון, התנדבות עם זקנים ועוד.

 

בתחילת השנה, כל אחד מכוון להתנדבות המתאימה לו ולפי בקשתו, ע"י אחראי הממונה בין היתר על ההתנדבות. ישנם המעדיפים התנדבויות עם ילדים ובני נוער, ולהם מספר מסגרות:

 

 

* "השמש של נתניה" - הוקמה ע"י בחורי הישיבה, והיא מספקת פעילות אחר הצהריים פעמיים בשבוע לילדי כיתות ד'-ו' בבית הספר רש"י, שרוב התלמידים הלומדים בו הינם יוצאי העדה האתיופית. הפעילות ב"שמש" מתחלקת לשניים - בחלק הראשון חוגים שונים לפי הכיתות - חוג בישול, חוג כדורגל, חוג כדורסל ועוד. החלק השני הוא הזמן של כל מדריך עם הכיתה שלו, ובה הוא מעביר פעילות חווייתית, עם מסרים לחיים, הבונים את החניכים להגדול ולהיות אנשים למופת.

 

 

 

 

* "השמש של נתניה - בוגרים" - הוקמה כהמשך ל"שמש של נתניה". פעילות זו של הבוגרים, נוצרה בעקבות הרצון של הבוגרים להמשיך את הפעילות אשר הייתה להם כשלמדו בבית הספר היסודי רש"י, ומראה על חשיבותה של הפעילות והרצון של החניכים לבוא לפעילות, וב"ה נפתחה גם הפעילות הזו, שמיועדת לתלמידי כיתות ז'-ח', אשר למדו בבית הספר רש"י בעבר, וכעת לומדים בבתי ספר שונים ברחבי העיר, החל מישיבות וכלה בתיכונים שאינם דתיים.

 

הפעילות מועברת בצמוד לפעילות של ה"שמש" ומהווה "אח גדול" ודוגמא לחניכים הצעירים יותר. 

מלבד הפעילויות הרגילות, המועברות פעמיים בשבוע, העוסקות בנושאים שונים - החל מאיכות הסביבה, יחס לחברים ולמשפחה, וכלה באחריות חברתית ואישית - ישנן פעילויות המועברות במהלך השנה, כגון ערב צבא, פעילות מיוחדת לחגים, חוגים שונים, פרויקט אחריות, הכנה לבר מצווה ועוד.

 

* "טירת הילד" - חלק מן התלמידים נוסעים למרכז העיר, שם ישנה מועדונית המיועדת ללמעלה מ-200 "ילדים בסיכון" בגילאים 6-13, המגיעים מכל רחבי הארץ, מרביתם בצו בית משפט, ממגוון סיבות, והשירותים הסוציאליים החליטו להוציא אותם מהבית ולהעביר אותם לתנאים פנימייתיים.

תלמידי הישיבה מגיעיים פעמיים בשבוע, מקבלים את הילדים כשהם מגיעים מבית הספר, ומשמשים להם כעין "אח בוגר". כל מתנדב מצטרף לקבוצת גיל מסויימת, ומסייע למדריכים הקבועים בפעילויות ובחוגים, ובנוסף, כל מתנדב מקבל מספר חניכים מהקבוצה שבהם הוא צריך יותר להתמקד: לקחת לשיחות אישיות, לתת להם יותר יחס בפעילויות וכו'. 

ישנה חשיבות רבה להתנדבות בטירת הילד, מפני שרובם הגדול של הילדים מגיעים ממשפחות קשות ומפורקות, ומשכונות קשות, והמתנדבים מהישיבה מעניקים להם זווית אחרת, והם מבינים שלא חייבים לגדול ולהיות כמו מה שהם רואים בשכונה. המתנדבים משמשים לילדים כדוגמה אישית, גם דתית וגם התנהגותית, מעניקים להם חום, יציבות ואהבה ומסייעים להם להפוך למבוגרים עצמאיים ותורמים לחברה הישראלית.

 

* תנועת הילדים "אריאל" - לפני כ-4 שנים נפתח על ידי תלמיד מהישיבה סניף של תנועת "מאור", שמטרתה לתת בסיס חינוכי וערכי לילדי הגרעין ובית הספר של הגרעין "אורות רש"י" בכיתות א'-ג'.

ב"ה התרחבה פעילות התנועה מאז, והפכה לתנועת "אריאל", והפעילות לילדי כיתות ג'-ו'. הקומונר והמדריכים - בחורי הישיבה שרוצים להעניק מעצמם ולהשקיע בפעילות החברתית. מדי שבועיים יוצא עלון של התנועה, ובו פעילויות ומדורים שונים.

הפעילות ב"אריאל" משתמשת בסקרנות הטבעית שמאפיינת גילאים אלה על מנת להטמיע ערכים ויסודות שיהוו בסיס לצמיחת החניך להיות נאמן ליהדותו וער לצרכי החברה.

* "אריזות מזון" - פעם בשבוע מגיעים למתחם הישיבה עשרות קילו של פירות וירקות ממחסני "קופת העיר נתניה", העוזרת להרבה מאוד משפחות בעיר, שדרוש להם סיוע ותמיכה כלכלית. תפקיד הבחורים הוא לחלק את הפירות והירקות  לחבילות קטנות, וכמובן לחלקם לתושבי השכינה הרבים הבאים למתחם הישיבה (כ-70! אנשים). לקראת השבתות והחגים התלמידים גם אורזים חבילות מזון למשפחות הצריכות סיוע.

* "חונכות אישית" - פעם בשבוע מגיעים החונכים לבית החניכים, בדרך כלל לשני ילדים אשר מתקשים בלימודים, ועוזרים להם בהכנת שיעורי בית, הכנה למבחנים, וכמובן משחקים איתם ויוצאים איתם לטייל וליהנות במגוון פעילויות.

unnamed.jpg
737050.jpg
הורדה.jpg
bottom of page